Szczury w domu – na początku inwazji obecność szczurów w domu lub jego okolicy może być trudna do wykrycia, ale istnieją pewne charakterystyczne oznaki, które mogą wskazywać, że szczury założyły gniazda w Twoim domu lub gospodarstwie. Szczury w domu to już poważny problem wymagający szybkich i stanowczych kroków.
Zadzwoń do nas: 501489074
Szczury w domu - gdzie ich szukać? Jakie są oznaki ich obecności?
Odchody szczurów – Pierwsza oznaka obecności szczurów w domu lub gospodarstwie. Odchody szczurów są podłużne, ciemnobrązowe, czasem prawie czarne i mają charakterystyczną, nieprzyjemną woń amoniaku. Kształtem przypominają ziarna ryżu. Mają długość od 1cm – 1,5 cm. Konsystencja ich jest zwarta, twarda i sucha.
1. Odchody szczura - gdzie ich szukać?
Odchody szczurów – tam gdzie źródła ich pożywienia:
Odchody gryzoni zazwyczaj znajdują się w pobliżu źródeł pożywienia tj. w kuchni – szczególnie w szafkach, w pobliżu śmietników, pod zlewami, w spiżarniach i spichlerzach tj. miejscach, gdzie przechowywane są zapasy żywności, np. zboża, mąka, pasze dla zwierząt, w miejscach karmienia zwierząt domowych i zwierząt hodowlanych.
Szczury w domu i ich odchody – tam, gdzie miejsca bytowania gryzoni:
- Ściany: Szczeliny, dziury, przestrzenie za listwami przypodłogowymi.
- Sufity: Na strychach, poddaszach.
- Podłogi: W szczelinach między płytkami, pod podłogami.
- Meble: W szafach, za lodówkami, zamrażarkami.
- Pomieszczenia i zabudowania gospodarskie: obory, stajnie, stodoły
Odchody szczurów – tam gdzie drogi przemieszczania się szczurów:
- Wzdłuż ścian, rur, kabli.
- W kompostownikach, pod stertami drewna
Zadzwoń do nas: 501489074
2. Szczury w domu - inne fizyczne oznaki obecności gryzoni w domu i gospodarstwie
- Ślady łapek: Na powierzchniach pokrytych kurzem lub pyłem, na ścieżkach wokół domu można zauważyć małe, ciemne ślady łapek.
- Ślady zębów: Szczury mają bardzo ostre zęby. Jako, że zęby gryzoni stale rosną, szczury muszą je ścierać gryząc twardą żywność lub przedmioty. Ślady zębów można znaleźć na drewnie, plastiku, a nawet metalu. Często na obecność szczurów w domu wskazują pogryzione kable, w tym elektryczne oraz inne zniszczone przez ich pogryzienia przedmioty.
- Gniazda: Szczury budują gniazda z różnych materiałów, takich jak papier, tkaniny czy izolacja. Zazwyczaj znajdują się one w zacisznych miejscach, np. na strychach, w ścianach lub pod podłogą.
- Resztki pożywienia: Szczury pozostawiają po sobie resztki pożywienia, które mogą być rozrzucone lub pogryzione, często zmieszane z ich kałem.
3. Dźwięki wydawane przez szczury
- Szelesty i szuranie: Możesz słyszeć charakterystyczne dźwięki poruszających się szczurów, szczególnie w nocy, kiedy gryzonie są najbardziej aktywne.
- Skrobanie: Szczury często skrobią o ściany lub inne powierzchnie.
- Piski: Szczury wydają różne dźwięki, w tym piski, które służą do komunikacji.
4. Zapachy wydzielane przez szczury
Obecność szczurów często wiąże się z nieprzyjemnym zapachem amoniaku, pochodzącym z ich odchodów i moczu. Szczury to zwierzęta terytorialne. Dorosłe męskie osobniki znaczą moczem obszar bytowania w celu odstraszenia innych samców swojego gatunku oraz innych zwierząt takich jak psy i koty.
Gdy chcesz dowiedzieć się więcej czego się boją szczury i co je odstrasza kliknij tutaj.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że masz szczury w domu?
- Nie zwlekaj: Im szybciej podejmiesz działania, tym łatwiej będzie pozbyć się szkodników.
- Skontaktuj się z profesjonalną firmą deratyzacyjną: Specjaliści posiadają odpowiednie środki i wiedzę, aby skutecznie zwalczyć szczury.
- Uporządkuj swoje otoczenie: Usuń wszelkie potencjalne źródła pożywienia i wody dla szczurów.
- Uszczelnij wszystkie szpary i dziury: Zapobiegnie to przedostawaniu się szczurów do Twojego domu.
Pamiętaj: Szczury są nosicielami wielu groźnych chorób, dlatego ich obecność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Gryzonie te ponadto potrafią być bardzo agresywne. Jeśli nie masz doświadczenia w walce z nimi skontaktuj się z profesjonalistami.
Pluskar24 – PROFESJONALNA DERATYZACJA
Gdy chcesz się dowiedzieć więcej o naszych metodach walki z gryzoniami kliknij tutaj.