Poniżej wyjaśnimy Wam jak wyglądają odchody pluskwy domowej, które są sygnałem alarmującym, że w Waszym domu zagnieździły się pluskwy.
Pluskwy domowe (łóżkowe), z których najbardziej znanym gatunkiem jest Cimex lectularius, pochodzą najprawdopodobniej z Afryki. Częste podróże handlowe rozprzestrzeniły pluskwy na cały świat, w tym do Europy, Azji i Ameryki.
Jeżeli macie problem z pluskwami zapraszamy do kontaktu. Pluskar24 -wykonujemy odpluskwianie w Warszawie i okolicy, przy dużych zamówieniach, takich jak hale, hotele, hostele, magazyny, internaty, domy opieki przeprowadzamy zabiegi – dezynsekcja pluskiew działając na terenie całej Polski.
Zadzwoń do nas: 501489074
Odchody pluskwy - jak rozpoznać?
Odchody pluskwy domowej to małe, brązowo czerwone plamki, występujące najczęściej w skupiskach, które można znaleźć na pościeli, materacach, stelażu łóżka i innych jego elementach. Jako, że pluskwy żywią się krwią człowieka, z czasem ich odchody nabierają czarnej barwy. Odchody pluskiew mogą być różnej wielkości, mogą to być małe czarne kropki, a mogą to być większe, ciemne plamki. Ich wielkość zależy od tego w jakim stadium rozwoju były pluskwy, które wypiły krew któregoś z domowników – czy były to młode pluskwy, czy dorosła pluskwa. Przy dużej ilości odchodów pluskiew wyczuwalny jest charakterystyczny słodkawy zapach porównywany z zapachem kolendry lub zgniłych malin. Ślady odchodów pluskiew są często rozmazane przez przemieszczające się insekty.
Odchody pluskwy na poduszkach, kołdrach, prześcieradłach
Odchody pluskwy w pościeli na poduszkach, kołdrach, prześcieradłach to nie tylko nieprzyjemny widok, ale sygnał wskazujący na obecność pluskiew w domu. Jeśli zauważysz na pościeli ciemne plamki, które mają charakterystyczny wygląd, ważne jest, aby dokładnie obejrzeć dom pod kątem innych oznak obecności pluskiew, takich jak żywe dorosłe pluskwy, larwy pluskwy, wylinki pluskwy, jaja pluskiew, ślady krwi, inne plamki mogące być odchodami owadów na ścianach, meblach i dywanach. Generalnie odchody pluskiew najczęściej spotyka się w okolicach miejsc, w których śpią ludzie. Przy dużym zapluskwieniu mogą być one:
• W szwach i fałdach mebli tapicerowanych: Pluskwy często chowają się w szwach i fałdach mebli tapicerowanych, takich jak kanapy, fotele i łóżka oraz szczelinach mebli szczególnie tych znajdujących się w sypialniach (np. szafki nocne)
• Na ścianach i sufitach: Odchody pluskwy mogą również znajdować się na ścianach i sufitach w pobliżu łóżek lub innych miejsc, w których ludzie śpią lub odpoczywają.
• W dywanach i wykładzinach: Ciemne kropki – odchody pluskwy na dywanach i wykładzinach to sygnał alarmowy wskazujący na obecność pluskiew w domu.
• W innych miejscach domu w szczelinach i zakamarkach: Pluskwy mogą chować się w wielu innych miejscach i zakamarkach w domu, takich jak za listwami przypodłogowymi, w kontaktach elektrycznych, w ramach obrazów, w domach ze starym wyposażeniem za boazeriami.
Zadzwoń do nas: 501489074
Jak wyglądają jaja pluskwy domowej?
Gdy rozpoczynamy poszukiwanie pluskiew w domu lub mieszkaniu pomocna jest wiedza o tym jak wyglądają jaja pluskwy. W krótkim czasie po inwazji insektów mogą być one trudne zauważenia gołym okiem. Mają owalny kształt i perłowo-białą lub kremową barwę. Ich długość wynosi około 1 mm, a szerokość około 0,5 mm. Jaja pluskwy są często składane w skupiskach, w ciemnych, zacienionych miejscach, takich jak szwy materacy, szczeliny w meblach, za listwami przypodłogowymi lub na ścianach w pobliżu łóżek. Samica pluskwy może składać od 2 do 10 jaj dziennie, a w ciągu swojego życia w sprzyjających warunkach może złożyć nawet 500 jaj. Jaja pluskwy nie są zbyt charakterystyczne. Łatwo je pomylić z jajami innych owadów, takich jak, wszy pchły lub chrząszcze. Ich obecność wraz z odchodami pluskiew, a także zauważone młode nimfy – osobniki w II fazie rozwoju oraz dorosłe osobniki pluskiew bezsprzecznie świadczy o tym, że mamy w naszym domu poważny problem.
Pluskwa domowa - co to jest?
Pluskwa domowa (pluskwa łóżkowa) reprezentuje pasożyty zewnętrzne człowieka, gdyż pluskwy żywią się krwią ludzi, a gdy nie ma ich w pobliżu z konieczności żerują na zwierzętach.
Ugryzienia pluskiew pozostawiają na skórze człowieka charakterystyczne ślady, powodują silny świąd oraz mogą powodować alergie. Głodna pluskwa podczas „posiłku” gryzie kilka razy pod rząd, stąd ślady ugryzień w postaci kropek, plamek, lub bąbli układają się w jednej linii, w rzędy lub trójkąty i utrzymują się dłużej na skórze niż ukąszenia innych owadów. Pluskwa gryzie w różnych miejscach, preferując odsłonięte podczas snu części ciała. Mimo, że posądza się pluskwy o przenoszenie chorób, zdania są podzielone. Część naukowych źródeł twierdzi, że ugryzienie pluskwy może skutkować zakażeniem człowieka gronkowcem złocistym. Inna grupa naukowców jest zdania ,że pluskwa domowa (ukąszenie pluskwy) nie jest odpowiedzialna za liczne patogeny, o których rozprzestrzenianie się ją posądza.
Jeżeli chcesz wiedzieć jak rozpoznać ugryzienie pluskwy kliknij tutaj.
Jak zapobiegać pojawieniu się pluskiew w domu? Profilaktyka w domu i w podróży zamiast zwalczania pluskiew
Zapobieganie inwazji pluskiew domowych (łóżkowych) jest kluczowe dla ochrony komfortu i zdrowia domowników. Istnieje wiele kroków, które można podjąć, aby zapobiec ich pojawieniu się w domu:
Podczas podróży:
- Zanim wyruszysz w podróż zdobądź wiedzę jak wygląda pluskwa, jak wygląda ugryzienie pluskwy, skąd się biorą pluskwy.
- Dokładnie sprawdzaj bagaże i ubrania po powrocie do domu, zwracając szczególną uwagę na szwy, kieszenie i zapięcia. Zwróć uwagę na wszelkie ślady pluskiew, takie jak małe, czerwono-brązowe plamki (odchody pluskwy), wylinki lub żywe owady.
- Przechowuj bagaż i ubrania w plastikowych torbach lub w szafkach z dala od łóżek.
- Unikaj umieszczania bagażu i ubrań na łóżkach lub kanapach. W hotelu umieszczaj walizki na specjalnym stojaku na bagaż.
W domu stosuj:
• Regularne sprzątanie i odkurzanie wszystkich pomieszczeń, należy zwrócić uwagę na miejsca, w których mogą chować się pluskwy, takie jak: Szwy materacy i ramy łóżek, szczeliny w meblach i podłogach, za listwami przypodłogowymi, kontakty i gniazdka elektryczne w sypialniach, na ścianach w pobliżu łóżek, dywany i wykładziny, tapety, za obrazami, makatkami, za boazeriami (niektórzy je jeszcze posiadają).
• Pranie pościeli, pokrowców i zasłon w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C- jeśli to oczywiście możliwe)
• Stosowanie specjalnych pokrowców na materace i poduszki przeciwko pluskwom.
• Uszczelnienie wszelkich szczelin i pęknięć w ścianach, podłogach i meblach, przez które pluskwy oraz inne insekty (a także gryzonie) mogą przedostać się do domu np. od sąsiadów.
• Regularne sprawdzanie domu pod kątem oznak bytowania pluskiew oraz innych insektów, takich jak żywe owady, jaja, wylinki, odchody pluskwy lub ślady krwi.
• Nie używanie mebli i materacy z drugiej ręki bez dokładnego sprawdzenia ich pod kątem obecności pluskiew oraz bez prewencyjnej dezynsekcji.
• Zachowanie czujności w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji, takich jak hotele, hostele, kina, teatry, restauracje, pociągi, samoloty, autobusy, taksówki, gdzie istnieje wysokie ryzyko bytowania pluskiew.
Dezynsekcja pluskiew Warszawa - W czym firma Pluskar24 może Ci pomóc?
Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu mogą być pluskwy, ważne jest, aby działać jak najszybciej. Samodzielne zwalczanie pluskiew jest bardzo trudnym zadaniem. Domowe sposoby mogą ograniczyć inwazję pluskiew, ale nie zlikwidują populacji owadów całkowicie.
Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się pluskiew najlepiej skontaktuj się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną.
Pluskar24 oferuje Wam błyskawiczną pomoc w tym zakresie.